Jak začít psát blog a udělat z něj milionový byznys (podrobný průvodce pro začátečníky)

POZOR: Tenhle článek ještě není dokončený. Pořád na něm vyšívám, ale už teď se z něj můžeš dozvědět spoustu užitečných informací, proto je tu k dispozici v rozepsané podobě.

V tomhle podrobném průvodci pro úplné začátečníky ti ukážu krok za krokem všechno, co potřebuješ znát, abys mohl začít psát blog a udělat z něj milionový byznys.

Naučíš se tady, jak si vybrat tu správnou cílovou skupinu, jak si zvolit správnou doménu a publikační systém, jak psát obsah, který bude lidi bavit.

Také se tu dozvíš, jak si z blogu udělat zdroj vedlejšího (nebo později i hlavního) příjmu pomocí reklamy a affiliate marketingu.

Úspěšní blogeři vydělávají v Americe desítky tisíc dolarů měsíčně. Netvrdím, že na stejná čísla dosáhneš v našich českých podmínkách, ale nikdo to nenutí psát blog v češtině.

Pokud se rozhodneš vrhnout na anglicky mluvící trh, máš prakticky neomezené možnosti a všechno bude záležet jen na tvém vlastním úsilí, čase a vytrvalosti, které jsi ochotný do blogování investovat.

Upozornění: Některé odkazy v tomhle článku jsou tzv. affiliate linky, což znamená, že když si přes ně něco koupíš, dostanu nějaký drobný na kafe, ale tebe to nic nestojí. Pokud ti to teda nevadí, tak hrdě klikej 🙂 Předem dík za podporu!

Nejčastější otázky o blogování

Nejčastější otázky o blogování

Než se do toho pořádně pustíme, pokusím se odpovědět na otázky, které kolem blogování padají nejčastěji:

 1. Co je to blog?
 2. Proč bych měl začít blogovat?
 3. Proč je blogování tolik populární?
 4. Není už příliš pozdě začít psát blog?
 5. Dá se pořád ještě na blogování vydělávat?
 6. Můžu začít psát blog i když nemám žádné zkušenosti?
 7. Kolik stojí začít psát blog?

1. Co je to blog?

Co je to blog?

Blog je forma veřejného online deníku, kam lidé pravidelně přidávají nový obsah na konkrétní téma.

Obsah blogu je zpravidla psaný v konverzačním stylu. To znamená mezi mnou jako autorem, a tebou, jako čtenářem.

Blogování je pravidelné přidávaní nových nebo aktualizace už existujících článků s cílem zaujmout čtenáře a vytvořit si komunitu, která se na blog pravidelně vrací pro nový obsah.

Cílem blogování je sdílení obsahu na internetu, zejména zkušeností, nápadů nebo autorových myšlenek.

Historie blogování

Říká se, že úplně první blog začal v roce 1994 psát Justin Hall. Jeho stránky Justin’s Links jsou pořád aktivní a Justin dokonce zachoval původní vzhled, který frčel v devadesátkách.

Tohle je nestarší blog na světě!

Tehdy ale slovo “blog” ještě neexistovalo. Až za dalších 5 let v roce 1999 ho začal používat Peter Merholz, který zkrátil původní název procesu logování webu, tzv. “weblog”.

Lidé nejdřív začali blogovat na volně dostupných platformách jako je Blogger, protože chtěli především veřejně publikovat svoje myšlenky a názory.

Později společně s masivním nástupem WordPressu, začalo být blogování stále populárnější a spousta lidí začala vytvářet blogy s cílem vydělat peníze.

V roce 1999 existovalo na celém internetu pouze 23 blogů. Ve srovnání s tím zní až neuvěřitelně, že v roce 2021 bylo k dispozici víc než 600 millionů aktivních, pravidelně aktualizovaných blogů.

Svět blogování nabízí velké množství příležitostí, ale nejdřív se v něm musíš umět zorientovat. Tady je pár statistik, abys měl představu, co všechno při blogování hraje roli. Ale je to jen taková malá ochutnávka na úvod.

Podle webu SEMrush jsou poslední dobou hodně populární především delší nadpisy článků, které jsou sdílené až 5x častěji než články s krátkým nadpisem.

Další důležitý faktor je délka článku. Pokud má článek přes 3 tisíce slov, přečte si ho až 3x víc čtenářů než článek kratší. Nejoblíbenější forma článků jsou tzv. listicles, které jsou nejvíce sdílené mezi čtenáři.

Pokud se ti teď ze všech těch termínů zamotala hlava, tak se neboj, jakmile dočteš tenhle článek, budeš všemu perfektně rozumět.

Anatomie blogu

Blog může obsahovat různé funkce a vychytávky, ale většina moderních blogů má tuhle základní strukturu:

 • záhlaví s logem a navigační lištou
 • hlavní obsah se seznamem článků
 • sidebar s reklamním banerem, odkazy na sociální sítě a na populární články
 • zápatí s odkazy na důležité stránky jako kontakt, pravidla používání webu, odmítnutí odpovědnosti

Takhle vypadá struktura typického blogu se všemi základními prvky:

smartprofitschool.com je typický blog

Prvky blogu

Typický blog má dva hlavní typy obsahu:

 • články (pravidelně vytvářené a aktualizované příspěvky, které jsou řazeny chronologicky od nejnovějšího po nejstarší)
 • stránky (samostatný obsah bez řazení s nižší frekvencí změn)

Blog může dále obsahovat tyto další prvky:

 • widgety (samostatné části obsahu, které se dají vložit do záhlaví, zápatí nebo do sidebaru) 
 • komentáře (reakce čtenářů umístěné většinou na konci článku)
 • média (především obrázky nebo videa umístěná v článcích nebo na stránkách)
 • odkazy na interní obsah blogu nebo na jiné weby

2. Proč bych měl začít blogovat?

Proč bych měl začít blogovat?

Existuje mnoho různých důvodů proč je blogování dobrý nápad, a nemusí se vždycky jednat jenom o vydělávání peněz.

Tady máš hlavní důvody kvůli kterým jednotlivci i firmy píšou blogy:

 • inspirovat svoje čtenáře nebo zákazníky a pozitivně je ovlivňovali
 • vylepšit svoje dovednosti psaní a vybudovali si vlastni jedinečný styl psaní obsahu
 • získat nové znalosti prostřednictvím procesu tvorby blogu
 • vybudovat si vlastní značku a posílili online reputaci
 • získat důvěru poskytováním kvalitního a hodnotného obsahu
 • vydělat si na živobytí generováním pasivního příjmu
 • seznámit se s novými lidmi prostřednictvím komunity blogerů

3. Proč je blogování tolik populární?

Proč je blogování tolik populární?

Na tuhle otázku existuje velmi jednoduchá odpověď. Blogování je tolik populární, protože je po něm velká poptávka, která navíc pořád roste.

Jeden by řekl, že s více než půl miliardou blogů na světe a skoro 40 miliony aktivních blogerů v USA, bude určitě trh s blogy už dávno nasycený.

Realita je ale taková, že každý měsíc přečte zhruba 410 milionů uživatelů internetu téměr 20 miliard článků. Tahle neuvěřitelná čísla naznačují, že blogování rozhodně nevyšlo z módy a čtenáři prostě mají o blogy zájem.

Podle webu OptinMonster čte blogy celosvětově až 77% uživatelů internetu a například v Americe je čtou dokonce 3x raději než emaily.

Narozdíl od firemních webů a reklamních kampaní jsou blogy stabilně vnímané jako důvěryhodné zdroje informací. Zdá se, že lidé prostě důvěřují autorům blogů a dají na jejich doporučení.

4. Není už příliš pozdě začít psát blog?

Není už příliš pozdě začít psát blog?

Jak už jsme si ukázali, blogování je fakt extrémně populární a vůbec to nevypadá, že by se mělo někam vytratit. Pokud si najdeš téma, které tě bude opravdu bavit, pak rozhodně není ani deska, ani za rok pozdě začít psát blog.

Podle nedávného průzkumu jsou blogy nejpopulárnější formou tzv. content marketingu protože blogování pomáhá firmám dosahovat jejich marketingové cíle.

Pokud chceš ostatní lidi něco naučit, nebo se chceš podělit o osobní zkušenosti a názory, pomáhat ostatním, ale i propagovat svojí osobní značku, pak je blogování naprosto perfektním způsobem jako toho všeho dosáhnout.

5. Dá se pořád ještě na blogování vydělávat?

Dá se pořád ještě na blogování vydělávat?

Ano, jednoznačně dá a především v USA existuje docela dost lidí, kteří si blogování vydělávají tolik, že se tomu věnují na plný úvazek.

Podle mě neexistuje žádný důvod, proč bys nemohl z blogu docela slušně žít, pokud budeš mít dostatek vytrvalosti, disciplíny a především kvalitního obsahu, o který bude zájem.

Každopádně se připrav na to, že pokud chceš vybudovat opravdu úspěšný blog, čeká tě spousta práce. Rozhodně to nejsou žádné rychlé peníze ani procházka růžovým sadem. 

6. Můžu začít psát blog i když nemám žádné zkušenosti?

Můžu začít psát blog i když nemám žádné zkušenosti?

Jasně, že můžeš! Blogování už dávno není jenom pro lidi, kteří mají zkušenosti s programováním webu.  

Když si vybereš vhodný publikační systém, tak ti prakticky stačí jenom umět vyplňovat formuláře a klikat na tlačítka.

Pokud k tomu přidáš kvalitní web hosting, tak pro tebe bude blogování naprosto jednoduché, a to i v případě, že s počítačema moc nekamarádíš.

Tenhle podrobný návod jsem vytvořil pro úplné začátečníky. Neměj vůbec obavu, napsal jsem ho tak, aby se dal lehce pochopit a mohl jsi podle něj bez problémů postupovat.

Provedu tě celým procesem nastavení blogu hezky krok za krokem a ukážu ti všechno, co potřebuješ, abys mohl ještě dnes začít psát blog.

7. Kolik stojí začít psát blog?

Kolik stojí začít psát blog?

Hodně bude záležet na tvých technických dovednostech, ochotě učit se nové věci a kolik času tomu všemu můžeš věnovat.

Pokud si nemůžeš dovolit platit za kvalitní web hosting, můžeš začít blogovat úplně zadarmo, ale narazíš na určitá omezení jako je nedostupnost komentářů a některých pluginů.

Pokud je ale tvůj hlavní problém nedostatek času, a chceš se do blogování pustit co nejdříve, pak není nic lepšího, než si zaplatit za opravdu kvalitní web hosting, který tě přijde na nějakých 5 – 6 tisíc korun ročně.

K tomu budeš v každém případě potřebovat vlastní doménové jméno, jehož cena je zpravidla kolem 500 Kč za rok.

V každém případě ti tady ale dám nějaké tipy a doporučení, abys neutrácel víc než je potřeba a nekupoval zbytečně něco, co můžeš mít úplně zadarmo, jako je třeba HTTPS certifikát.

Jak si rychle a zdarma nastavit HTTPS pro svojí doménu.

Tak, to bychom měli! Teď znáš odpovědi na ty nejčastější otázky, které padají ohledně blogování, a je na čase pustit se do práce a naučit se psát blog!

10 jednoduchých kroků jak začít psát blog (a přivydělat si blogováním):

 1. Najdi si vhodnou cílovou skupinu
 2. Vyber si redakční systém
 3. Zaregistruj si doménu a vyber web hosting
 4. Nastav pro svůj blog rychlý a moderní vzhled
 5. Vytvoř stránku Kontakt a O mně
 6. Zabezpeč svůj blog
 7. Propoj svůj blog se službou Google Analytics a Search Console
 8. Napiš svůj první článek optimalizovaný pro SEO
 9. Propaguj svůj blog a přilákej čtenáře
 10. Začni na svém blogu vydělávat peníze

Abych ti pomohl začít psát blog, připravil jsem pro tebe těchto 10 jednoduchých kroků. Prosím, snaž se nepřeskakovat a postupuj pečlivě po jednotlivých krocích, aby sis vytvořil kvalitní základy svého nového blogu.

Pečlivě jsem každý krok několikrát přečetl a odstranil všechny zbytečnosti. Nechci plýtvat tvým časem a proto tady najdeš jenom to nejdůležitější, co si nemůžeš dovolit zanedbat.

Krok 1: Najdi si vhodnou cílovou skupinu

Najdi si vhodnou cílovou skupinu

Víš, že skoro 99% nových blogerů skončí s psaním blogu už po pár měsících? Je to z toho důvodu, že nepochopili, jak si vybrat tu správnou cílovou skupinu čtenářů.

Buď si vyberou téma příliš široké, nebo zvolí úplně jiné, než o kterém vlastně chtějí psát.

Úplně nejhorší jsou takové ty blogy o všem a o ničem, na kterých se dočteš o receptu na svíčkovou i o recenzi na nejnovější iPhone.

Takové blogy se širokým záběrem dopadají špatně, protože člověk není, co od nich očekávat. Zároveň jsou ale problematické i pro zadavatele reklamy, protože nemají vyhraněné téma.

Pro úspěšný blog prostě potřebuješ tzv. blog niche, neboli výklenek blogu.

Co je to blog niche?

Blog niche neboli česky výklenek blogu nebo také nika je specifické téma, na které se zaměřuješ a o kterém píšeš pro svojí cílovou skupinu.

Proč potřebuješ blog niche?

Protože, pokud se ti podaří obsahově udržet svůj blog ve zvoleném okruhu, máš zajištěno, že čtenáři, které zaujal jeden tvůj článek, budou mít zájem i o další obsah.

5 tipů, jak si vybrat správnou blog niche, která ti vydělá peníze:

 1. Zvol si téma, o kterém tě baví psát
 2. Zaměř se na jedno jediné téma
 3. Poznej svoje čtenáře
 4. Použij metodu tří sedmiček od Pata Flynna
 5. Použij metodu tří otázek

1. Zvol si téma, o kterém tě baví psát

Pojďme začít trošku brainstormovat. Posaď se a v klidu popřemýšlej o svých zájmech, nebo o tom, co rád děláš ve volném čase. Dokážeš si představit, že o tom budeš psát blog?

Pokud tě zrovna teď nic nenapadá, vyzkoušej tohle:

 • Podívej se na předměty ve svém bytě nebo domě, věci, které vlastníš
 • Popřemýšlej o tom, co denně děláš
 • Projdi si webové stránky, které pravidelně čteš
 • Jaké články máš rád? Jaká témata tě zajímají?
 • Co sis naposledy objednal na internetu za výrobek nebo službu?

Jakmile budeš mít sepsáno alespoň několik nápadu, bude potřeba je validovat. K tomu bys měl zvážit tyhle tři faktory:

 • Vášeň: vyber si téma, pro které máš slabost
 • Čtenáři: vyber si téma, o kterém lidi chtějí číst
 • Peníze: vyber si téma, které má potenciál výdělku
Tvoje perfektní blog niche

V ideálním případě by se ti mělo podařit najít takové téma, které bude splňovat všechny tři výše uvedené požadavky, tedy bude bavit jak tebe, tak i tvoje čtenáře, a ještě ti umožní vydělat si bokem nějakou korunu.

Pokud se ti tohle nepodaří, tak budeš mít asi problém u psaní blogu vydržet z těchto důvodů:

 • pokud nebudeš mít čtenáře, těžko si vybuduješ komunitu
 • bez vášně a zájmu o psaní nedokážeš pravidelně vytvářet nový obsah
 • když nebudeš mít produkty, které bys mohl nabízet, tak si nic nevyděláš

2. Zaměř se na jedno jediné téma

Vyber si jedno téma a snaž se ho zúžit tak, abys maximálně omezil konkurenci. Když si vybereš téma, které je příliš široké, tak budeš muset soutěžit o čtenáře s velkým množstvím blogů, které se věnují stejné problematice.

Je mnohem jednodušší uspět v relativně úzkoprofilovém záběru. Jak se říká, je lepší být velkou rybou v malém rybníce než malou rybou ve velkém.

Neměj strach, že budeš mít málo čtenářů. Pokud budeš dělat opravdu kvalitní obsah, tak je můžeš klidně přetáhnout od konkurence na svůj blog.

I u blogování platí, že je lepší být velkou rybou v malém rybníce než malou rybou ve velkém. Proto se snaž maximálně zúžit téma svého blogu a tím omezit konkurenci. Tohle pošlu dál

Tady je názorný příklad, jak zúžit téma:

 • vydělávání peněz je extrémně obecný pojem s obrovskou konkurencí
 • o trošku specifičtější, ale pořád velmi široké téma je: vydělávání peněz na internetu
 • poměrně konkrétnější by byl poujem: vydělávání peněz na internetu prostřednictvím affiliate marketingu
 • ještě lépe ale zní: vydělávání peněz na internetu se zaměřením na affiliate nabídky pro uživatele WordPressu zní ještě lépe
 • vydělávání peněz na internetu se zaměřením na affiliate nabídky web hostingu pro uživatele WordPress je už velmi specifické téma s relativně menší konkurencí

Doufám, že to dává trošku smysl. Prostě se musíš snažit ořezat svůj tematický záběr úplně na kost.

3. Poznej svoje čtenáře

Napadlo tě někdy, proč lidé používají Google a další internetové vyhledávače?

Obecně se dá říct, že se jen snaží najít řešení svých problémů. Nemusí to být problémy nijak zásadní, ale kdykoliv jdeš něco hledat na internet, je to zpravidla proto, že něco nevíš nebo něco potřebuješ.

Jako autor blogu bys měl mít jeden hlavní cíl. Nabídnout lidem řešení jejich problémů.

Abys mohl nabídnout to nejlepší možné řešení pro svoje čtenáře, měl bys podle webu Treefrog udělat těchto 7 věcí:

 1. Poznat svoje čtenáře: jejich věk, příjem, pohlaví, životní hodnoty, zájmy a místo, kde žijí 
 2. Zjistit, čeho chtějí tvoji čtenáři dosáhnout: uspořit čas, vybudovat byznys, pomáhat ostatním, postarat se o rodinu
 3. Identifikovat problémy, které jim stojí v cestě: nedostatek času a peněz, špatná strategie, špatné doporučení
 4. Pochopit, jak je jejich problémy omezují: příliš velká odpovědnost, nedostatek zkušeností
 5. Nabídnout jim jasné řešení jejich problémů: tvoje výrobky nebo služby musí eliminovat jejich frustraci
 6. Ukázat jim kroky, které vedou k řešení problémů: vytvořit strategii, diskutovat svůj plán, domluvit si schůzku
 7. Popsat úspěšný výsledek: vysvětlit, jak jim tvoje řešení změní život k lepšímu

Tohle je podle mě hodně obecná metodika, ale něco z toho by se určitě dalo aplikovat i na blogování.

4. Použij metodu tří sedmiček od Pata Flynna

Pat Flynn je zakladatelem webu Smart Passive Income a také autorem metody 7/7/7, která ti pomůže odhalit seznam nápadů, které by se mohly stát základem tvé blog niche.

Začni tím, že si rozdělíš nápady do třech kategorií:

 1. Problémy, které chceš vyřešit
 2. Vášeň, která tě pohání kupředu
 3. Věci, ze kterých máš obavy

Cílem této metody je zajistit si základní framework pro generování zajímavých nápadů. Některé z nich se nakonec ukážou jako nesmyslné, ale možná z nich zůstane několik hodnotných, které budou základem tvého blogu.

Pokud nemáš problém s angličtinou, tak se mrkni přímo na originální video, kde Pat názorně ukazuje celou tuhle metodu v praxi:

5. Použij metodu tří otázek

Bloggingwizard doporučuje zkusit si upřímně odpovědět na tyto tři otázky:

 1. Bude mě bavit psát na tohle téma i za rok až budu mít za sebou víc než 50 článků?
 2. Existuje kromě mě ještě někdo další, kdo si chce o tomhle tématu číst?
 3. Může mi tohle téma vydělat nějaké peníze?

První otázka tě má přinutit podívat se nemilosrdné pravdě do očí. Pravidelně psát blog na specifické téma je hodně velká dřina. Existuje riziko, že po počátečním nadšení, které rychle vyprchá, už nebudeš mít o psaní zájem.

Druhá otázka je důležitá proto, abys zkusil zjistit, jestli nejsi jediný, koho tohle téma zajímá. Pokud chceš psát jenom sám pro sebe, tak se vykašli na blog a kup si deník.

Poslední otázka souvisí s penězi. Pokud existuje téma, u kterého vydržíš a zároveň zajímá dostatek lidí, bude ti také vydělávat?

Otázku vydělávání peněz blogováním ještě pořádně rozebereme později. Každopádně pokud po tom všem pořád nemáš v hlavě žádný nápad o čem bys chtěl blogovat, tak tady je můj poslední pokus: 34 nápadů na téma tvého budoucího milionového byznysu 🙂

34 nápadů na téma tvého budoucího milionového byznysu

Budu rád, když se o tenhle seznam podělíš s ostatníma, jenom prosím přidej odkaz na tenhle článek. Díky moc 🙂

34 nápadů na téma tvého budoucího milionového byznysu

Vybrat si pro svůj blog to správné téma není vůbec jednoduchý úkol. Nespěchej a pořádně si to promysli. Když si vybereš špatně, tak u blogování pravděpodobně moc dlouho nevydržíš.

Na druhou stranu, pokud chceš prostě za každou cenu začít, tak si prostě vyber jakékoliv téma z mých 34 nápadů, které tě něčím zaujalo. Lepší je začít psát blog na téma, které třeba později opustíš než nezačít psát vůbec.

Hlavně si zapamatuj, že pravidelné blogování chce trénink jako každá nová dovednost. Těžko se naučíš blogovat, aniž bys skutečně začal psát, takže se do toho pusť co nejdřív.

Krok 2: Vyber si redakční systém

Vyber si redakční systém

Jakmile máš jasno ohledně svojí cílové skupiny a znáš téma nebo problematiku svého blogu, je na čase se věnovat technické stránce blogování.

V tomhle kroku se dozvíš, na jaké platformě se dá blog psát a budeš mít možnost si vybrat takový redakční systém, který ti bude nejvíc vyhovovat.

Statické nebo dynamické stránky?

První důležité rozhodnutí se týká formy práce, které dáváš přednost. Možností je velká řada, ale dají se docela jednoduše shrnout do dvou základních skupin.

Na pozadí je vlastně docela jednoduchá technická otázka: Kdo generuje obsah stránek?

Pokud jsi to ty na svém vlastním počítači, pak jsou výsledkem stránky statické. Pokud je to ale web server, který běží u poskytovatele web hostingu, pak jsou výsledkem stránky dynamické.

Můžeš se vydat cestou statických stránek, se kterými budeš mít asi víc práce, ale zato je můžeš mít na internetu úplně zadarmo a navíc jsou extrémně rychlé a bezpečné.

Co je to statická stránka?

Statická stránka je webová stránka, která vznikla pomocí generátoru statických stránek. Generátor je program, který běží na tvém počítači. Jakmile se stránka vytvoří, tak jí už hotovou vezmeš a nahraješ na internet.

Výhodou použití statických stránek je bezpečnost a rychlost, navíc je může mít na internetu úplně zdarma. Nevýhodou je složitější postup při aktualizaci obsahu.

Druhou možností jsou dynamické stránky, které jsou jednodušší pro začátečníky, ale potřebují databázi a webový server, který v pořádné kvalitě zadarmo neseženeš. Navíc si musíš dávat pozor na zabezpečení a optimalizaci načítání.

Co je to dynamická stránka?

Dynamická stránka se od statické stránky liší tím, jak vzniká. Narozdíl od statické stránky se dynamicky generuje pomocí skriptů z obsahu uloženého v databázi.

Pro generování dynamických stránek potřebuješ web server, který je za peníze, proto se platí za web hosting. Výhodou použití dynamický stránek je jednoduché psaní a aktualizace obsahu. Nevýhodou je pak právě nutnost řešit jejich zabezpečení a rychlost.

Co je lepší? Statické nebo dynamické stránky?

Na tohle bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Oba přístupy mají prostě svoje výhody a nevýhody. Oba jsem osobně vyzkoušel a mám na internetu jak stránky statické, tak i dynamické.

Statické stránky Dynamické stránky
Nepotřebuješ placený web hosting, můžeš mít stránky zdarma na GitHubu Potřebuješ placený web hosting se serverem, který generuje dynamický obsah
Jsou velmi rychlé Rychlost závisí na kvalitě web hostingu
Jsou velmi bezpečné Míra bezpečnosti závisí na kvalitě web hostingu
Vyžadují pokročilé technické znalosti Nevyžadují pokročilé technické znalosti
Omezené podpora, menší komunita uživatelů Velká podpora široké komunity uživatelů
Složité řešení pro komentáře pod články a vyhledávání v obsahu blogu Komentáře a vyhledávání standardní součástí
Základní rozdíly mezi statickými stránkami a CMS

Ať už si vybereš kteroukoliv cestu, určitě bys měl zvážit výběr kvalitního redakčního systému neboli CMS.

Co je to redakční systém?

Redakční systém je webová aplikace, která ti umožňuje jednoduše a pohodlně vytvářet obsah tvého webu, aniž bys musel rozumět kódu, který se skrývá na pozadí.

Jak statické, tak i dynamická stránky lze psát pomocí redakčního systému. U dynamický stránek je redakční systém přímo svázán s generováním stránek, kdežto u statických stránek jsou tyhle dvě věci oddělené.

Pokud půjdeš cestou dynamický stránek a vybereš si třeba WordPress, pak máš v rámci tohoto redakčního systému zajištěno jak generování stránek, tak i nástroj na jeho tvorbu a aktualizaci.

U statických stránek si můžeš ke generátoru jako je třeba Jekyll, Hugo nebo Gatsby vybrat z několik redakčních systémů jako třeba NetlifyCMS, Forestry nebo Sanity.

WordPress

WordPress

Pokud chceš začít psát blog, nechceš trávit čas nastanovaním a učením se nových technologií jako jsou repozitáře na GitHubu a Markdown, asi pro tebe bude nejlepší následovat těch 40% webů, na kterých běží WordPress a jít do této platformy.

Přestože za web hosting pro tenhle redakční systém budeš muset zaplatit, dostáváš odladěný systém s velkou komunitou, takže na každý tvůj problém najdeš hned několik řešení.

Já sám jsem se rozhodl tento blog postavit na WordPressu, který běží na Cloudways a to z těchhle zásadních důvodů:

 • chci především psát, ne pořád něco opravovat a nastavovat
 • chci mít možnost změnit vzhled blogu jednoduše a na pár kliknutí
 • chci vidět, jak bude výsledný článek vypadat
 • nechci se drbat s GitHubem a generováním statických stránek
 • chci mít možnost vyhledávání v obsahu blogu pro svoje čtenáře
 • chci mít v blogu integrované diskuze pod články

Tohle jsou věci, které u statických stránek jen tak jednoduše nedosáhneš a mě prostě za tu pohodu a klid dává smysl, že si zaplatím za hosting.

WordPress.com nebo WordPress.org

WordPress.com vs WordPress.org

Aby to nebylo tak jednoduché, existují dvě varianty WordPressu, ale já ti hned na začátku řeknu, že ta druhá je lepší.

To znamená, že se vyhni obloukem webu WordPress.com a hledej kvalitního poskytovatele web hostingu, který pro tebe zprovozní tvojí vlastní instalaci WordPressu.

Ano, můžeš si také stáhnout instalační balík na webu WordPress.org, ale není jediný rozumný důvod proč bys to dělal.

Kdysi dávno, kdy ještě web hosting znamenal jen server s databází a prázdným místem na disku, bylo skutečně potřeba si WordPress nainstalovat ručně, ale tyhle doby jsou už dávno pryč.

Dneska si stačí jen vybrat, u koho chceš svůj WordPress provozovat, a každý lepší poskytovatel web hostingu ti ho ochotně nainstaluje a nastaví sám.

Tím se tedy celé rozhodování o redakčním systému dostává k výběru web hostingu, a přesně to je obsahem dalšího kroku.

Krok 3: Zaregistruj si doménu a vyber web hosting

I když si můžeš doménu a web hosting koupit zvlášť, existuje dneska už hodně firem, které ti nabídnou k web hostingu doménu zadarmo. Proto je možná lepší vzít tuhle možnost v úvahu a ušetřit nějakou tu korunu.

Proto jsem jako třetí krok tohoto průvodce zařadil právě výběr vhodné domény společně s registrací web hostingových služeb.

Co je doménové jméno?

Doméno jméno je adresa na internetu, kde lidé najdou tvůj blog tak, že zadají název domény do adresního řádku webového prohlížeče. Je to vlastně něco podobného jako adrese tvého domu, třeba Dlouhá 63, Plzeň.

Proč potřebuješ doménové jméno?

Protože s vlastní adresou jsi pánem svého blogu a můžeš se svobodně rozhodovat co tam umístíš. Dokud platíš za svoji doménu, nikdo ti jí nevezme. Když ale budeš publikovat svoje články třeba na Facebooku, může se Mark Zuckerberg kdykoliv rozhodnout, že se mu tvůj obsah nelíbí a smaže ho.

Jak si vybrat správnou doménu?

Když začínáš psát blog, tak je snadno zapamatovatelná doména, která se navíc jednoduše píše a vyslovuje, jedna ze základních podmínek úspěchu.

Musíš si uvědomit, že doménové jméno je jednou z prvních věcí, kterou lidi uvidí, když navštíví tvůj blog.

To znamená, že správná doména ti pomůže udělat dobrý první dojem, ale nejen to. Dobře zvolené jméno domény bude definovat celou tvoji značku a zásadně může ovlivnit tvoje SEO.

Toto všechno jsou důvody, proč není dobré brát výběr domény na lehkou váhu. Musíš se pokusit najít takové jméno, které bude perfektně sedět k obsahu tvého blogu.

Abych ti to celé maximálně zjednodušil, dal jsem dohromady tenhle seznam 9 tipů, které můžeš použít při výběru té správné domény pro tvůj blog.

10 rychlých tipů, jak si vybrat tu správnou doménu pro tvůj blog

 1. Hledej krátké a relevantní jméno
 2. Vyhni se doménám třetí úrovně
 3. Nepoužívej čísla ani pomlčky
 4. Vyhýbej se dvojitým písmenům
 5. Používej klíčová slova ze své niky
 6. Snaž se o dobře vyslovitelný název
 7. Zjisti, jestli je doména k dispozici
 8. Vždycky dej přednost koncovce .com, nebo .cz
 9. Vyzkoušej generátory doménových jmen
 10. Kupuj, dokud to jde

1. Hledej krátké a relevantní jméno

Tvoje doména by měla být krátká, relevantní a snad zapamatovatelná. Ideálně by měla obsahovat pouze jedno slovo, ale dvě až tři slova jsou také v pořádku.

Každopádně by ses měl vejít do cca 20 znaků, protože cokoliv delšího už hodně znesnadňuje si doménu zapamatovat.

2. Vyhni se doménám třetí úrovně

Vyhni se doménám třetí úrovně

Existují tři základní úrovně doménového jména:

 • třetí úroveň zpravidla znamená, že používáš doménu, která patří někomu jinému jako například zavrelj.blogspot.com nebo zavrelj.medium.com
 • druhá úroveň znamená, že máš svoji vlastní doménu, za kterou pravidelně platíš registrátorovi roční poplatek, toto je přesně to, co potřebuješ
 • první úroveň neboli TLD je doménová koncovka, jako například .cz, .com nebo .blog

Nikdy nezačínej psát blog na doméně třetí úrovně jako blog.medium.com, i když tě může lákat, že je zadarmo, protože nad takovou doménou nemáš žádnou!

Co když jednou medium.com zavře krám a přestane fungovat? Tvůj blog zmizí společně s takovou doménou jako pára nad hrncem.

Kup si svojí vlastní doménu druhé úrovně jako třeba jakpsat.blog, abys měl jistotu, že ti jí nikdo nevezme, dokud za ní platíš.

3. Nepoužívej čísla ani pomlčky

Čísla a pomlčky jsou v doménovém jméně špatný nápad, protože je většinou používají spammeři. Pokud nechceš, aby byla tvoje doména spojovaná s nekalými aktivitami, tak se rozhodně čísel a pomlček vyvaruj.

Pokud jde o čísla, je tu ještě jeden problém. Musíš vysvětlovat, jak se mají psát. Máš doménu 4ruce.cz nebo ctyriruce.cz? Tohle je naprosto zbytečné matení čtenářů, proto si vyber takovou doménu, která žádná čísla neobsahuje.

4. Vyhýbej se dvojitým písmenům

Dvě stejná písmena vedle sebe jsou další nešvar. Jednak se špatně vyslovují a také se při jejich psaní dělá více překlepů.

Když jsem hledal vhodný název pro svůj anglicky psaný blog Millionaire Report, tak jsem zvažoval millionairereport.com, ale nakonec jsem sáhnul po hravější variantě s pouze jedním re v názvu.

5. Používej klíčová slova ze své niky

Tohle je velmi dobře známé doporučení a používá se hodně často. Dokážeš popsat téma svého blogu jediný slovem? Skvělé!

Tohle slovo je potom tedy tvoje klíčové slovo, které bys měl použít ve své doméně.

Jako příklad uvedu svůj blog o online byznysu a pasivním příjmu. Měl jsem velké štěstí, že se mi podařilo pro něj zaregistrovat doménu smartprofitschool.com, ve které mám klíčové slovo profit.

Další příklad je blog zaměřený na programování s názvem codewithjan.com. Tady hraje velkou roli klíčové slovo code.

Poslední z úlovků se týká blogu o WordPresu. Hodně stránek, které se zabývají WordPressem má v názvu zkratku wp jako třeba wpbeginner.com nebo wpcrafter.com, a proto i já mám v doméně todaywp.com tuhle klíčovou zkratku.

6. Snaž se o dobře vyslovitelný název

Může se ti stát, že budeš potřebovat někomu říct název svojí domény osobně. Pro takové situace je vhodné, aby bylo doménové jméno jednoduše vyslovitelné a dalo se bez větších problémů vyhláskovat.

Tohle je důležité i ve spojení s emailovou adresou na vlastní doméně, kterou bys měl určitě používat, protože působí víc profesionálně než nějaký freemail jako seznam.cz.

Jak si nastavit profi email na vlastní doméně

Kdokoliv tě bude poslouchat, musí být schopen si zapsat správně tvojí emailovou adresu jako třeba info@jakpsat.local.

7. Zjisti, jestli je doména k dispozici

Kvalitní domény, které mají výstižné, krátké a snadno zapamatovatelné jméno jsou většinou rychle pryč. To platí zejména pro domény, které obsahují relevantní klíčová slova.

Jakmile tedy dostaneš nějaký nápad, okamžitě si ověř dostupnost domény u registrátora. Pro zahraniční domény doporučuji např. Porkbun, pro českou koncovku .cz můžeš použít třeba Wedos.

Do vyhledávacího pole zadej název domény a hned uvidíš, jestli je doména k dispozici, nebo musíš zkusit něco jiného.

Český registrátor Wedos

8. Vždycky dej přednost koncovce .com nebo .cz

Přestože existuje v dnešní době velké množství exotických doménových koncovek jako třeba .photography, .blackfriday nebo .christmas, ty nejstarší .com, .net a .org jsou stále považované za nejlepší volbu, protože mají vysokou důvěryhodnost.

Vedle toho samozřejmě existují národní domény pro konkrétní země, u nás je to typicky .cz. Pokud budeš vytvářet obsah pouze v češtině cílený pouze na Česko, pak je doména .cz jasná volba.

Když nebudeš mít štěstí na to správné doménové jméno s českou koncovkou, určitě se neboj zapátrat i v mezinárodních koncovkách.

Výhoda .com domény je třeba v tom, že u anglických názvů domén jí lidé přidávají skoro automaticky jako první možnost.

Stejně to funguje u českých názvu, kde mají lidé automaticky tendenci doplňovat koncovku .cz.

Podobně kdysi fungoval email na seznamu. Řekl jsi někomu začátek emailové adresy a on automaticky dodal “seznam.cz?”.

Problém je v tom, že tohle všichni ví, a proto je opravdu kvalitních .com domén už jako šafránu. Pokud se ti nepodaří sehnat jméno s .com nebo .cz koncovkou, vyzkoušej neutrální .net a pro IT služby se hodně rozmohla koncovka .io. S českým názvem domény nezní vůbec divně, narozdíl od .com koncovky.

V tomhle ohledu jsem měl opravdu velké štěstí, když se mi podařilo pro moje anglicky psané blogy ulovit smartprofitschool.com a todaywp.com, které považuji za své nejhodnotnější domény.

Samozřejmě si můžeš s názvem i trošku vyhrát. Když jsem hledal doménu pro tenhle blog, napadla mě jako první jakpsatblog.cz, ale pak jsem si řekl, že jakpsat.blog bude trošku hravější.

Navíc to otevírá prostor pro širší záběr obsahu, protože blog o psaní (jakpsat.blog) je trošku něco jiného než blog o psaní blogu (jakpsatblog.cz).

9. Vyzkoušej generátory doménových jmen

Pokud tě pořád nenapadá žádná vhodné jméno pro tvojí doménu, nebo jsou všechna, která jsi vymyslel, už obsazená, pak bys mohl vyzkoušet ještě generátory jako je DomainWheel.

Tahle služba využívá AI a nabízí různé varianty, které by ti mohli pomoct. Celé je to otázka tří jednoduchých kroků:

 1. Zadáš jedno nebo více klíčových slov. Ani nemusíš použít skutečná slova, klidně náhodnou skupinu znaků
 2. Vybereš si jméno. Tady dostaneš na výběr hned z několika variant.
 3. Zaregistruješ si doménu u doménového registrátora.

10. Kupuj, dokud to jde

Jakmile najdeš tu správnou doménu, tak se dlouho nerozmýšlej a kup jí! Na webu je dnes registrovaných 144 milionů .com domén a každý den se objeví víc než 100.000 nový registrací.

Opravdu dobrých domén je čím dál tím míň a pokud budeš váhat, může se stát, že ti jí někdo vezme před nosem.

Vzhledem k tomu, že doménové jméno stojí jen pár stovek ročně, lepší je jí koupit, a nakonec třeba nevyužít, než váhat a přijít o ní.

Pokud nemáš jistotu, že je to ta pravá, kup jí jen na rok a po roce se rozhodni, jestli si jí prodloužíš nebo jí necháš plavat.

Jak si vybrat ten nejlepší web hosting pro tvůj blog?

Co je to a web hosting?

Web hosting je služba, která ti umožňuje provozovat blog a zároveň ho veřejně publikovat na internetu, takže k němu mají všichni přístup a můžou si číst a komentovat tvoje články.

Potřebuji web hosting?

Ano. Bez web hostingu se k tvému blogu nikdo nedostane a bude to takový elektronický soukromý deník. Sice bys mohl za určitých okolností používat i svojí domácí síť připojenou do internetu, ale takové řešení je celkem technicky náročně na zabezpečení.

Kolik stojí web hosting?

To hodně záleží na kvalitě služeb, které si vybereš. Můžeš mít poměrně levný sdílený hosting za nějakých 120 Kč měsíčně, ale také si můžeš vybrat opravdu špičkovou kvalitu za cca 600 Kč měsíčně.

Co je sdílený web hosting?

Sdílený web hosting znamená, že se dělíš o výpočetní výkon s ostatními weby, které běží na stejném serveru. Tím pádem máš menší výkon, ale také nižší cenu. Kvalitní sdílený hosting nabízí třeba Bluehost, Dreamhost a SiteGround. S českými poskytovateli nemám žádné osobní zkušenosti, takže v tom ti bohužel nepomůžu.

Co je to ten managed (spravovaný) web hosting?

Managed čili spravovaný web hosting nabízí více služeb, ale také bývá o dost dražší než sdílený hosting. Ti nejlepší poskytovatelé ti dají vlastní virtuální server, takže se o výkon nemusíš s nikým dělit. Navíc mají k dispozici profesionální techniky, kteří ti poradí s jakýmkoliv problémem a většinu za tebe opraví ještě dřív než na to přijdeš.

Mezi špičku v tomhle oboru patří rozhodně Kinsta, WP Engine, Pressable, WPMUDEV a Flywheel. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že ten rozdíl mezi sdíleným a spravovaným hostingem je prostě znát.

3 kroky, jak si vybrat ten nejlepší web hosting pro tvůj blog

Než se pustíš do výběru toho správného web hostingu pro svůj blog, zkus si odpovědět na tyhle tři otázky:

 1. Budu chtít profesionální technickou podporu?
 2. Budu chtít automatické zálohování a aktualizace svého blogu?
 3. Chci se věnovat jenom psaní článků?

Budu chtít profesionální technickou podporu?

Pokud jsi technicky zdatný, tak asi nebudeš mít problém se zorientovat v problematice web hostingu a publikačních systémů jako je WordPress.

Před nějakým časem jsem vydal online kurz o WordPressu pro začátečníky. Ten by ti případně mohl pomoct, ale je v angličtině.

Horší to ale bude v případě, že ti někdo hackne stránky, pak budeš potřebovat pomoc od skutečných profíků. Bohužel u levných hostingů nic takového čekat nemůžeš.

Aby mohli poskytovatelé hostingu nabízet extrémně levné poplatky, musí někde stáhnout náklady a jednoduše si nemůžou dovolit platit drahou technickou podporu a programátory.

Sice možná ušetříš na měsíčních poplatcích, ale mohlo by se ti to šeredně vymstít, až se budeš domlouvat s nějakým studentem z Indie o tom, že ti nejede blog.

Budu chtít automatické zálohování a aktualizace svého blogu?

Poskytovatelé spravovaného hostingu se starají o tvůj WordPress. To obvykle zahrnuje pravidelné vytváření záloh, ze kterých můžeš svůj blog v případě problémů pohodlně a snadno obnovit.

Poskytovatelé spravovaného hostingu se také postarají o pravidelné aktualizace publikačního systému tvého blogu, což zahrnuje jádro WordPressu, pluginy i šablony.

Chci se věnovat jenom psaní článků?

Celé to vlastně směřuje k jednoduché otázce, na kterou si musíš umět odpovědět.

Začínáš psát blog, protože chceš vytvářet kvalitní obsah, který pomůže tvých čtenářům vyřešit jejich problémy, nebo chceš trávit spoustu času technickou stránkou blogování, nastavováním zabezpečení, zálohováním a aktualizacemi?

Pokud se chceš věnovat jenom tvorbě obsahu, pak je nejspíš lepší než všechno ostatní na poskytovateli web hostingu a připlatit si za kvalitní spravovaný hosting, který se o všechny technické aspekty postará za tebe.

Pokud nemáš problém si všechno nastavit sám a nevadí ti věnovat čas zálohování a aktualizacím, pak ti může stačit levnější hosting.

V každém případě bys nikdy neměl šetřit na výkonu, takže si hlavně dej pozor, abys vybral takový hosting, na kterém tvůj blog poběží rychle.

10 nejlepších web hostingových služeb pro WordPress

Chystám se napsat článek, kde srovnám několik hostingových služeb, abych ti mohl doporučit tu nejlepší. Než se k tomu ale dostanu, možná ti pomůže můj anglicky psaný seznam 10 nejlepších web hostingových služeb pro WordPress, který pravidelně aktualizuji na stránkách TodayWP.com.

V tomhle článku podrobně vysvětluji rozdíl mezi spravovaným a sdíleným hostingem a srovnávám několik služeb podle těchto kritérií:

 • spolehlivost (provozuschopnost)
 • výkon (rychlost načítání stránek)
 • bezpečnost (zálohy a aktualizace)
 • podpora (rychlost odezvy a zkušenosti)

Pokud ti nevadí angličtina, tak se na ten článek určitě mrkni, než se na tomhle blogu objeví česká verze.

Krok 4: Nastav pro svůj blog rychlý a moderní vzhled

Nastav pro svůj blog rychlý a moderní vzhled

Není žádným překvapením, že Google je přímo posedlý rychlostí načítání stránek. Rychlost stránky a načítací časy jsou jedny z nejdůležitějších faktorů pro hodnocení webů.

Tohle v podstatě znamená, že rychlost tvého blogu má obrovský vliv na jeho pozici ve vyhledávacích výsledcích, ale zároveň ovlivňuje celkový zážitek tvých čtenářů.

Uživatelé internetu jsou totiž málo trpěliví a nevydrží moc dlouho čekat, než se jim tvůj blog načte.

Když si vybereš nevhodnou šablonu, která ti bude tvůj blog zpomalovat, může ti to hodně ublížit jak u Googlu, tak především u lidí, kteří na něj prostě nebudou chtít chodit.

Pro je potřeba při výběru šablony klást velký důraz na to, jak je rychlá při reálném používání na blogu, který už obsahuje několik desítek článků.

Základní šablona na čerstvé instalaci bez obsahu bude rychlá vždycky, ale jakmile přidáš obrázky a pluginy, začne se načítání postupně zpomalovat a tomu se musíš vyhnout.

Jak si vybrat rychlou šablonu pro WordPress

Rychlá šablonu musí splňovat tato tři základní kritéria:

 1. Musí být vytvořena profesionálem, který dodržuje ty nejvyšší standardy programování a používání moderní webové technologie
 2. Měla by být opravdu malá co se týče celkové velikost souborů a musí všechny vizuální prvky implementovat s ohledem na rychlost
 3. Na prvním místě musí být vždy SEO jako základní priorita optimalizace pro internetové vyhledávače

Základní pravidlo je vždy začít s jednoduchou šablonou s minimálním počtem vizuálních prvků a speciálních funkcí. To ti zajistí rychlé načítání stránek.

Jak rychle by se měl tvůj blog načítat?

Díky tomu, že lidé jsou stále méně trpěliví, jsou načítací časy rok od roku kratší. Dneska zkrátka musíš mít velmi rychlý web, protože čtenáři vyžadují okamžitou reakci. Tohle je kriticky důležité především u mobilů, kde každá vteřina navíc znamená ztrátu zákazníka.

Tvůj blog by se měl načítat tak rychle, jak je to technicky možné, ale nikdy by to nemělo trvat déle než 4 vteřiny. Ano! Čteš správně! Po 4 vteřinách už je uživatel dávno na jiné stránce a na tu tvojí pomalou se nejspíš nikdy nevrátí.

Co dalšího ovlivňuje rychlost tvého blogu?

Určitě se zaměř na velikost obrázků, rychlost tvého web hostingu a množství nainstalovaných pluginů.

Než se pustíš do změny šablony, pokus se vyřešit shora uvedené problémy. Možná, že je tvoje šablona naprosto v pohodě a ty jen používáš příliš velké obrázky, nebo máš blog u levného a pomalého poskytovatele web hostingu.

Jak poznáš skutečně rychlou šablonu pro WordPress?

Zaprvé musí být optimalizována pro mobily, takže musí být založena na responzivním designu. Dalším aspektem je její celková velikost, čím menší, tím lepší. Neměla by proto obsahovat žádné obrázky ve vysokém rozlišení, animace a další na pohled líbivé, ale jinak zbytečné efekty, které jen zvyšují nároky na výkon a zpomalují načítání.

17 nejrychlejších šablon pro WordPress

Tady máš můj seznam pečlivě otestovaných šablon, které považuji aktuálně za to nejlepší, co se dá sehnat. Pokud ti nevadí angličtina, tak mrkni na tenhle článek, kde popisuji, jak jsem je testoval a jakých dosáhly výsledků.

 1. Astra
 2. Avada
 3. Betheme
 4. Blocksy
 5. Customify
 6. Divi
 7. GeneratePress
 8. Hello
 9. Magazine Pro
 10. Neve
 11. Newspaper
 12. OceanWP
 13. Page Builder Framework
 14. Parallax Pro
 15. Schema
 16. Sydney
 17. Zakra

Pokud nemáš na angličtinu čas nebo chuť, tak ti ušetřím práci. Nejrychlejší šablonou je Blocksy a právě proto jsem si jí vybral i pro tenhle blog.

Krok 5: Vytvoř stránku Kontakt a O mně

Bez ohledu na kvalitu článků, které se dají dnes na blogosféře objevit, většina blogerů pořád nedokáže jednoznačně specifikovat o čem jejich blogy vlastně jsou a proč je založili.

Když se podíváš na jejich stránky “O mně”, většinou jsou dost odfláknuté, nebo obsahují výchozí text nainstalovaný společně se šablonou.

Tohle je veliká škoda, protože dobře napsané informace o blogu můžou vysvětlit čtenářům hodně o jeho autorovi a být prvním krokem k budování dlouhodobého vztahu.

V případě firem, které používají blog pro nějakou formu content marketingu, se bude samořejmě jednat spíše o popis firmy než o popis jednotlivce, jak je tomu u osobních blogů.

Stránka Kontakt je další důležitou stránkou, která by na žádném blogu neměla chybět. Může obsahovat buď konkrétní adresu, telefonní číslo a další kontaktní údaje, nebo na ní může být jednoduchý formulář.

Já nedám dopustit na Formspree, ale pokud chceš zůstat u pluginů pro WordPress, pak by se ti mohl líbit WPForms.

Než udělám video v češtině, můžeš se podívat na tenhle jednoduchý návod, jak jednoduše vytvořit kontaktní formulář ve WordPressu pomocí Formspree:

Formspree formuláře

Pokud tě zajímá, jak napsat perfektní stránku “O mně”, tak mrkni na tenhle můj anglický článek, než tady napíšu českou verzi.

Krok 6: Zabezpeč svůj blog

Zabezpeč svůj blog

Pokud jde o zabezpečení blogu, měl by ses zaměřit na tři základní aspekty:

 • Potřebuješ mít jistotu, že tvůj blog je dostupný výhradně přes zabezpečený HTTPS protokol
 • Musíš se zbavit výchozího uživatele a vytvořit si nového
 • Musíš si nastavit zabezpečený přístup do administrátorské sekce WordPressu

Zajisti si HTTPS a SSL/TLS certifikát

Používání starého nezabezpečeného HTTP protokolu negativně ovlivní umístění tvého blogu ve výsledcích vyhledávání.

Většina moderních webových prohlížečů se navíc aktivně snaží uživatelům zabránit, aby na stránky načítané přes HTTP vůbec chodili.

Z těchto důvodů je naprosto klíčové, aby měl na své doméně nainstalovaný SSL/TLS protokol.

Pokud si vybereš kvalitní web hosting, pak budeš mít asi tohle vyřešeno naprosto automaticky, protože SSL/TLS certifikáty jsou u těch lepších poskytovatelů součástí balíčku dodávaných služeb.

Zjistíš to jednoduše tak, že si svojí doménu zobrazíš v prohlížeči a klikneš na ikonku zámku, většinou se objevuje před URL adresou. Tady by ses měl dočíst, že tvoje doména má certifikát a stránky jsou doručovány přes HTTPS protokol.

Takhle vypadá zabezpečené připojení v Safari na Macovi

Pokud zjistíš, že nemáš zabezpečené připojení, tak se okamžitě zeptej svého poskytovatele web hostingových služeb, co je špatně.

Slušný poskytovatel by ti certifikát okamžitě nainstalovat a vše potřebné nastavit zcela zdarma, ale někteří se na téhle funkcionalitě stále pokouší vydělat a nechávají si za certifikát platit. V takovém případě si raději najdi někoho lepšího.

Tady máš tři způsoby jak pro svojí doménu získat SSL/TLS certifikát úplně zadarmo:

 1. Vyber si poskytovatele web hostingu, u kterého máš SSL v ceně: Většina poskytovatelů doporučovaných přímo WordPressem jako BluehostDreamhost a SiteGround si nenechají za SSL od tebe platit.
 2. Ověř si nabídku certifikátu u registrátora domény: Dnes už je docela běžné, že tuto službu dostáváš v ceně přímo v rámci registrace domény. Můj oblíbený Porkbun ti dá SSL certifikát automaticky pro všechny domény, které u něj koupíš.
 3. Využij nabídky služeb Cloudflare jako svého DNS manažera: Cloudflare nabízí naprosto zadarmo velké množství kvalitních služeb a SSL certifikát je jednou z nich.

Konkrétně na téma Cloudflare jsem natočil jednoduchý návod, jak si všechno nastavit, tak na něj určitě mrkni:

Jak si rychle a zdarma nastavit HTTPS pro svojí doménu

Vytvoř si nového uživatele a zbav se výchozího admina

Jedna z velkých předností WordPressu je zároveň jeho největší slabinou. WordPress je natolik populární redakční systém, že ho zná každý skrz na skrz.

To sice znamená, že ti každý poradí, když si s něčím nebudeš vědět rady, ale zároveň to znamená, že každý ví, jak se dostat ke tvé administrátorské sekci.

Kdokoliv může zadat na konec tvojí domény “/wp-admin” a přivítá ho formulář pro zadání jména a hesla. Pokud máš jméno admin, které WordPress nastavuje jako výchozí, stačí už útočníkovi rozlousknout jenom heslo a má přístup k veškerému tvému obsahu.

Abys mu to trošku zkomplikoval, začni tím, že nahradíš výchozího uživatele nějakým jiným. Nepoužívej ani svůj email, ani svoje jméno, ani svou přezdívku ze sociálních sítí.

Místo toho zadej klidně nějaké úplně nesmyslné znaky, které nikomu nic neřeknou. Můžeš mít klidně dvě hesla, jedno použiješ jako přihlašovací jménu, druhé jako heslo.

WordPressu je to naprosto jedno, ale případný útočník to bude mít o kousek složitější.

Pojďme se spolu podívat, jak na to:

1. Jdi to sekce Uživatelé a přidej nového uživatele:

2. Vyplň formulář a nastav Roli na hodnotu Administrátor, pak stiskni tlačítko Přidat nového uživatele:

3. Teď bys měl vidět dva uživatele v seznamu, výchozího admina a nového uživatele, kterého jsi právě vytvořil, oba mají Roli Administrátor:

4. Klikni na tlačítko Smazat u výchozího admina:

5. Potvrď odstranění uživatele:

6. Ověř si, že je v seznamu pouze jeden uživatel:

Nastav si dvoufaktorové ověření pro pro přístup do administrátorské sekce

Existují dvě základní metody, jak tohle zajistit. Já mám nejradši zdarma dostupnou službu Duo, díky které budeš mít stejné dvoufaktorové ověření jako když přistupuješ třeba do banky přes Internet.

Další možností je využití pluginu Jetpack. K tomu ale budeš potřebovat tři věci:

 1. Účet na WordPress.com
 2. Plugin Jetpack
 3. Plugin Code Snippets

Nastavení není nijak složité a dokud nenapíšu českou verzi, mrkni na tenhle anglický tutorial: How to Secure Your WordPress Site with Secure Sign On

Krok 7: Propoj svůj blog se službou Google Analytics a Search Console

Propoj svůj blog se službou Google Analytics a Search Console

Google nabízí pro bloggery, ale vlastně pro všechny majitele a správce webů, dvě služby.

Jedná se o Google Analytics, která ti umožní sledovat a vyhodnocovat návštěvnost tvého blogu, a Google Search Console, která ti umožní tvůj blog optimalizovat právě pro vyhledávácí algoritmus.

Na tohle téma tady chystám samostatné články, ale než se k nim dostanu, dám ti sem alespoň odkaz na články v angličtině, kde popisuju celé nastavení krok za krokem:

Krok 8: Napiš svůj první článek optimalizovaný pro SEO