Nejlepší vedlejšáky pro rok 2022 (13 nápadů jak si jednoduše přivydělat bokem)

Tohle je volný překlad článku, který jsem vydal na anglickém webu Smart Profit School, proto jsou tu i odkazy na další anglicky psané zdroje. Jakmile se k tomu dokopu, tak to celé přeložím komplet do češtiny.

Hledáš způsob jak si přivydělat bokem vedlejší příjem? Pak mám pro tebe dobrou zprávu. Dneska není s přístupem k internetu vůbec žádný problém vydělat si docela slušnou sumičku peněz z tepla tvého domova.

Každopádně hned na začátku musím férově upozornit na to, že se nejedná o nějaké rychlé zbohatnutí, ale o disciplínu, zarputilost a vytrvalost.

Tohle určitě není pro každého, ale pokud jsi odhodlaný dát do toho všechno, vypnout televizi, zavřít appku Facebooku a vymáčknout ze sebe poslední 3 minuty volného času, máš velkou šanci na úspěch.

V digitálním světě existuje spousta příležitostí a když budeš vědět jak na to, můžeš si přijít na celkem slušný peníze.

V tomhle článku ti ukážu dvě základní strategie. První nabízí seznam rychlých příležitostí pro snadný výdělek, druhá předpokládá, že do toho budeš investovat spoustu volného času, ale zase nabízí lepší možnosti dlouhodobého příjmu.

Všechno dělej naplno a odveď kvalitní práci!

V každém případě ale musíš vždycky odvést opravdu kvalitní práci co přináší nějakou přidanou hodnotu. Když u toho vydržíš dostatečně dlouho, tak se ti prachy jenom pohrnou.

Upozornění: Některé odkazy v tomhle článku jsou tzv. affiliate linky, což znamená, že když si přes ně něco koupíš, dostanu nějaký drobný na kafe, ale tebe to nic nestojí. Pokud ti to teda nevadí, tak hrdě klikej 🙂 Předem dík za podporu!

Nevadí ti video v angličtině?

Pokud nemáš problém s angličtinou, tak mrkni na tohle video, kde všechno vysvětluju ve stravitelnější podobě:

The Most Profitable Side Gigs in 2021 (A Definite List of Side Hustle Ideas to Make Money)

Nejlepší vedlejšáky v roce 2022: 13 nápadů jak si jednoduše přivydělat bokem

 1. Prodej použité telefony
 2. Spravuj sociální sítě pro živnostníky
 3. Prodávej svůj hlas na Fiverru
 4. Prodávej loga na 99Designs
 5. Překládej texty na Upworku
 6. Začni psát blog
 7. Začni nahrávat podcast
 8. Piš články na Medium
 9. Napiš knížku
 10. Nahraj audioknížku
 11. Vytvoř online kurz
 12. Založ si YouTube kanál
 13. Nech si platit od fanoušků na Patreonu

1. Prodej použité telefony

iPhone 7 Plus 256GB

Většina lidí si koupí nový telefon každé dva nebo tři roky a ty staré buď rozdají nebo je nechají jen tak ležet někde v šuplíku. Pokud jsi na tom podobně, zkus staré telefony prodat.

Staré mobily vykupuje třeba Mobil Pohotovost nebo Smarty.

Pokud máš starší iPhone nebo Samsung, můžeš na něm vydělat nějakou tu korunu. Asi za něj nedostaneš nic extra, ale pokud se ti stejně jenom válí doma, můžeš se ho zbavit dřív, než nebude mít žádnou hodnotu.

Mimochodem, ten iPhone 7 Plus na fotografii mám stále k dispozici, pokud bys měl zájem, tak mi napiš.

2. Spravuj sociální sítě pro živnostníky

Pokud se cítíš na Facebooku, Instagramu, Twitteru, a LinkedInu, jako ryba ve vodě, pak je tohle přímo fantastická příležitost.

Divil by ses, kolik živnostníků a malých firem nemá čas ani zkušenosti na to, aby byli pořád k dispozici svým zákazníkům na sociálních sítích, reagovali na dotazy a prezentovali novinky.

Živnostníci nemají na online marketing čas ani zkušenosti

Je docela logické, že malé firmy si nemůžou dovolit marketingového specialistu a veškerý čas věnují svým výrobkům a službám.

Tenhle vedlejšák většinou znamená osobní kontakt s místním řezníkem nebo pekařem, kterému nabídneš za mírný měsíční paušál svoje zkušenosti. Pokud jsi stydlivý nerd, co nevyleze ze svého doupěte, asi to nebude nic pro tebe.

Myslím, že se budeš hodně divit, až zjistíš, že většina těchto malých podniků vlastně ani nemá na sociálních sítích založený profil. Tím líp pro tebe, protože můžeš začít na zelené louce a všechno jim vytvořit na míru.

Pokud se ale necítíš na to, abys chodil od dveří ke dveřím a prodával svoje dovednosti, můžeš to zkusit přes Fiverr a nabízet svoje marketingové služby celosvětově.

V takovém případě si ale nachystej nějaké portfolio zákazníků, nebo si minimálně vyšperkuj svoje vlastní profily na sociálních sítích.

3. Prodávej svůj hlas na Fiverru

FiverrZdroj: fiverr.com

Fiverr je služba, která si zaslouží svojí vlastní sekci, přestože jsem se o ní už zmínil. Právě Fiverr totiž pomohl odstartovat celou tzv. gig ekonomiku práce na volné noze a krátkodobých pracovních dohod.

Fiverr ti umožňuje nabídnout jednoduché činnosti online zákazníkům. Může se jednat třeba o návrh vizitek, nebo nastavení nového WordPress blogu. Funguje jako platforma, kde lidé nabízejí svoje dovednosti za určitý poplatek.

Přestože se služby na Fiverru dají pořídit už od 5 dolarů, někteří úspěšní prodejci vydělávají ročně stovky tisíc dolarů. Nejlepší na tom všem je, že můžeš nabízet opravdu cokoliv. Každopádně ale musíš dodat kvalitní výsledek bez ohledu na cenu, kterou si řekneš.

Můj oblíbený gig je prodávání svého hlasu. Pokud dobře ovládáš nějaký cizí jazyk, můžeš nahrávat svůj hlas pro různé účely, jako jsou třeba online kurzy, audioknížky, podcasty. Divil by ses kolik lidí má problém s výslovností a raději si zaplatí někoho, kdo zní o poznání lépe.

Navíc nepotřebuješ nic víc, než je kvalitní mikrofon, jako třeba Audio-Technica AT 2020 nebo Blue Yeti a můžeš se do toho pustit.

Pokud jsi nikdy nemluvil do mikrofonu, mrkni na můj anglický článek, kde ti vysvětlím, jak začít.

4. Prodávej loga na 99Designs

99DesignsZdroj: 99designs.com

Pokud máš grafický talent, můžeš využít služeb jako je Canva nebo Figma, nebo přímo pořídit Adobe Suite a začít nabízet svoji tvorbu na 99Designs.

5. Překládej texty na Upworku

UpworkZdroj: upwork.com

Pokud ti jdou cizí jazyky, můžeš se pustit do překladů, které jsou hodně populární na Upworku.

Upwork je podobně jako Fiverr další online tržiště pro lidi na volné noze, ale jsou zde určité rozdíly, které je dobré zdůraznit:

 • Upwork je o dost dražší než Fiverr
 • Fiverr se lépe hodí pro jednodušší práci jako jsou loga, animace a dabing
 • Upwork je vhodnější pro zkušené vývojáře a programátory webu
 • Upwork používání aukční systém, zatímco na Fiverru hledáš podle nabídek

6. Začni psát blog

Začni psát blog

Začít blogovat je docela jednoduché, budeš potřebovat vlastně jen doménové jménorozumný web hosting. Starat se o blog je už ale docela jiná věc, protože musíš pravidelně vytvářet nový obsah.

Pokud jsi ochotný do toho vložit čas a energii, pak je tvůj vlastní blog ten nejlepší způsob, jak si vybudovat osobní značku a generovat pasivní příjem.

Dříve bylo potřeba se naučit webové technologie jako je HTML, CSS a Javascript, ale dneska můžeš díky WordPressu začít psát během několika minut.

Jakmile budeš mít svůj blog připravený, musíš pravidelně publikovat kvalitní obsah, který přiláká čtenáře.

Bez lidí totiž neexistuje způsob, jak na blog vydělávat. Jakmile ale začne být tvůj blog populární, můžeš se pustit třeba do affiliate marketingu.

7. Začni nahrávat podcast

Začni nahrávat podcast

Nahrávat podcast je dobrá dlouhodobá strategie pro:

 • vybudování osobní značky,
 • růst odběratelů,
 • monetizaci obsahu.

Nepotřebuješ přitom žádné speciální vybavení ani software, nejdůležitější je totiž obsah. Můžeš začít prakticky okamžitě když si stáhneš aplikaci Anchor, která je dostupná jak na App Store, tak i na Google Play.

Pokud máš smartphone (kdo dneska nemá…), pak máš v kapse celé studio. s Anchorem můžeš totiž podcasty nejen nahrávat, ale i editovat a publikovat.

Anchor se pak postará o zbytek a zajistí distribuci tvého podcastu na všech velkých platformách včetně Apple Podcast a Spotify, které je jen tak mimochodem vlastníkem Anchoru, takže asi tak 🙂

Anchor.fm nedávno představil službu sponzoringu, která umožňuje komukoliv jednoduše monetizovat svůj obsah prostřednictvím umísťování reklamy přímo do obsahu podcastu. Sponzora zajistí přímo Anchor a ty si už jen vybereš jak často a kde konkrétně chceš jeho produkty propagovat.

Tahle služba je zatím dostupná pouze na americkém trhu, ale Anchor plánuje její rozšíření i do dalších zemí.

Další zajímavou službou je Spreaker. Přestože nabízí některé funkce zadarmo, monetizace je dostupná pouze v placené verzi, která stojí 7 dolarů měsíčně.

Z tohoto důvodu doporučuji začít s Anchorem a přejít na Spreaker pouze pouze ti nebude Anchor z nějakého důvodu vyhovovat.

8. Piš články na Medium

MediumZdroj: medium.com

Medium.com nabízí publikační platformu pro bloggery, kteří z nějakého důvodu nechtějí provozovat svůj vlastní web.

Pokud jsi ochoten věnovat svůj čas a energii psaní článků, pak opravdu doporučuji, abys vytvořil vlastní blog a používal Medium pouze jako marketingový nástroj.

Vytvoř si vlastní blog a nebuď závislý na ostatních.

Nemůžeš vědět, kdy se Medium rozhodne změnit svoje podmínky a z nějakého důvodu odstranit tvůj obsah. Navíc je mnohem lepší vybudovat si čtenáře na tvé vlastní doméně a značce.

Z dlouhodobého hlediska je to mnohem lepší strategie než se snažit vytvářet blog na cizí doméně, která patří někomu, kdo může kdykoliv ukončit svou činnost.

To ale vůbec neznamená, že bys neměl využít potenciálu masivní uživatelské základny, kterou Medium disponuje, a propagovat svůj obsah.

Medium navíc nabízí Partner Program, kde dostaneš zaplaceno za svoje články, které publikuješ na této platformě.

Pokud se rozhodneš využívat Medium jako marketingový nástroj místo abys nabízel svůj obsah pouze platícím členům, můžeš se dostat k více potenciálním čtenářům a přivést si je přes odkazy na vlastní blog.

Čtenáři dostanou tvůj obsah na Mediu zdarma, tobě se zvýší návštěvnost webu, je to výhra pro všechny.

9. Napiš knížku

The New FitnessZdroj: thenewfitness.net

Až dáš dohromady dostatek obsahu, který publikuješ na svém blogu nebo třeba na Medium.com, můžeš z něj klidně poskládat celou knížku a vytvořit si tak další zdroj příjmu.

Přesně takhle jsem využil články na svém blogu The New Fitness když jsem psal knnížku Forty Years Old Dad in Twenty Years Old Body.

A funguje to i opačně, což znamená, že můžeš vzít jednotlivé kapitoly z knížky a vytvořit z nich články, které umístíš na svůj blog.

Pokud se chceš naučit, jak napsat knížku, mrkni na tyhle fajn anglické kurzy na  Udemy:

 1. Book Marketing: Amazon Kindle Publishing (KDP) Bestseller
 2. Self-Publishing – Create Kindle Books Fast – Minimal Writing
 3. Self-publishing Amazon Kindle eBooks Free with Word and KDP

10. Nahraj audioknížku

The New Fitness AudiobookZdroj: audible.com

Tohle je další logický krok. Jakmile máš napsanou knížku, není nic jednoduššího než vzít mikrofon nebo mobil, sednou si a tu knížku prostě přečíst nahlas.

Výsledek pak můžeš nahrát na Audible a zase si tak vydělat nějakou tu korunu navíc.

Doufám, že teď už chápeš, o co tady jde. Co začalo jako článek na blogu se může stát knížkou a nakonec i audioknížkou. Můžeš tak pohodlně využít stejný obsah a vytvořit si různé zdroje příjmu.

Pokud chceš svou audioknížku zveřejnit na několika platformách zároveň, určitě mrkni na službu Author’s Republic, kterou osobně používám a můžu doporučit.

11. Vytvoř online kurz

Total Web Development Course

Online kurz je podle mě asi ten úplně nejlepší digitální produkt, který ti zajistí dlouhodobý pasivní příjem. Zejména pokud si vybereš nestárnoucí téma, které zůstane dlouho relevantní a nepodléhá módním změnám.

Total Web Development Course je můj největší projekt a od prvního nápadu ke skriptu a pak nahrávání obsahu a komentářů, mi to trvalo asi dva roky, než jsem ho dokončil a vydal.

Nepíšu to tady, abych na tebe udělal dojem, ale abych demonstroval, že pokud se rozhodneš jít touhle cestou, měl by ses připravit na pořádný kus práce, který si vezme hodně času a úsilí.

Na druhou stranu ale musím konstatovat, že od vydání tohoto kurzu jsem se ho prakticky nedotkl a pořád mi generuje příjem. Ano, teď už to je opravdu pasivní příjem, ale když jsem ten kurz vyráběl, tak na tom pasivního nebylo vůbec nic.

Existují tři základní typy služeb, kde se dá takový online kurz publikovat:

 • digitální tržiště s existující návštěvností, které si vezme poplatek z každého prodaného kurzu
 • vzdělávací platformy kde platíš předem měsíční poplatky aniž by ti poskytly jakoukoliv návštěvnost
 • studijní systémy kde si musíš všechno nastavit sám, ale také ti zůstane celý příjem z prodeje

Každá z těchto tří forem publikace kurzu má svoje výhody a nevýhody, takže se na ně pojďme detailněji podívat.

Digitální tržiště

Digitální tržiště ti umožňují publikovat tvoje kurzy zadarmo, zajímá je ale obsah, takže musíš splnit jejich podmínky stanovené pro kvalitu nahrávaného kurzu.

Digitální tržiště fungují tak, že si na svůj provoz berou procenta z prodeje tvého obsahu. Tohle je nejlepší řešení pro začátečníky, protože dokud nic neprodáš, nemusíš platit žádné poplatky za umístění svých kurzů na jejich webu.

Existuje několik digitálních tržišť a sám jsem jich vyzkoušel asi osm, pouze dvě z nich ale mají smysluplnou návštěvnost, která stojí za úvahu. Jedná se o UdemySkillshare.

Udemy

Udemy ti umožní, aby sis nastavil cenu za svoje kurzy podle vlastního uvážení výběrem ze seznamu několika předdefinovaných cenových úrovní.

Pokud si tvůj kurz někdo koupí přes propagaci, kterou zajistí Udemy, pak si nechají 50% z realizovaného prodeje.

Pokud si svoje kurzy ale propaguješ sám, dostaneš přesně to, co studenti zaplatí po odečtení administrativního poplatku spojeného se správou serverů, platební brány, apt.

V každém případě si ale na peníze musíš počkat, protože studenti mají právo si požádat o refundaci bez udání důvodu do 30 dnů od realizovaného nákupu kurzu.

Nemusíš se ale bát, kvalitní kurzy lidé většinou nevrací a pokud tvůj kurz trvá desítky hodin, většinou ani nehrozí, že by ho někdo celý absolvoval ve lhůtě 30 dnů a nechal si za něj vrátit peníze.

Na tomhle obrázku je vidět, jak se vyvíjela v mém případě refundace. Nejúspěšnější měsíc byl pro mě srpen 2017, kdy jsem měl obrat 229,31 dolarů a z toho bylo refundováno jen 11,75 dolarů, což je něco málo přes 5%.

Refundace za srpen 2017 tvoří jen 5% z celkového obratu

Skillshare

Skillshare funguje na modelu placeného odběru obsahu. Studenti platí měsíční paušál za přístup k placenému obsahu v rámci tvz. prémiového členství, které zahrnuje celý katalog placených kurzů.

Každý měsíc pak Skillshare vyplácí autorům kurzů odměny, které vychází z počtu minut zhlédnutých v rámci placených kurzů.

Z tohoto důvodu nikdo předem netuší, kolik vlastně dostane vyplaceno, ale v průměru se většinou jedná o zhruba 0,05 dolaru za shlédnutou minutu placeného kurzu. 

Kromě toho ale Skillshare nabízí autorům kurzů ještě jeden zdroj příjmu. V rámci propagačního programu dostává učitel jednorázovou odměnu 10 dolarů za každého nového studenta, který si zaplatí prémiové členství přes speciální odkaz konkrétního učitele.

Studenti navíc dostanou zpravidla několik týdnů placeného obsahu zadarmo pokud se registrují přes učitelův odkaz, takže je to vlastně oboustranně výhodná nabídka.

V praxi to vypadá tak, že pokud klikneš třeba na tento odkaz, dostaneš se k nabídce mého kurzu, která ale zároveň zahrnuje měsíční přístup ke všem kurzům na Skillshare (kterých je už dneska skoro 40 tisíc) s tím, že můžeš kdykoliv svoje členství ukončit, a to dokonce i v té měsíční zkušební době, kdy neplatíš vůbec nic.

Nabídka prémiového členství na Skillshare s 1 měsícem zdarma

Pokud chceš využít tohoto programu, ale nechceš vytvářet kurzy, vůbec to nevadí. Můžeš klidně propagovat kurzy ostatní, třeba ty moje 🙂

Každopádně ale dostaneš v takovém případě pouze 7 dolarů za studenta místo deseti. Proto je opravdu lepší začit učit na Skillshare a dostávat zaplaceno jak za kurzy, tak i za nové studenty.

Tady na obrázku můžeš vidět, že na Skillshare se mi daří mnohem lépe než na Udemy a zároveň se čas od času objeví i nějaký student, který si zaplatil prémiové členství přes můj link.

Skillshare payments
Přehled výdělků na Skillshare

Vzdělávací platformy

Narozdíl od digitálních tržišť s masivní návštěvností a aktivní propagací tvých kurzů, fungují vzdělávací platformy jako PodiaTeachableThinkific úplně jinak.

Dostaneš sice všechny potřebné nástroje, abys mohl publikovat svůj obsah, ale marketing si musíš zajistit sám. Žádný seznam kurzů tady totiž neexistuje a nikdo za tebe nebude dělat propagaci.

Všechno je na tobě, protože si vlastně vytvoříš svoje vlastní digitální tržiště pro svůj vlastní obsah.

Na druhou stranu ti ale ani nikdo nebude mluvit do cen, které si můžeš také nastavit podle libosti. Nikdo ti nebude diktovat, kolik bys měl za kurz chtít.

Nevýhodou ale je, že musíš hned od začátku platit za hosting svých kurzů a to bez ohledu na to kolik vyděláš, nebo jestli vůbec něco prodáš.

Studijní systémy

Tato třetí kategorie znamená, že si musíš nainstalovat a pak spravovat celou vzdělávací platformu včetně zabezpečení, GDPR, platební brány, atp. Tyto systémy jako například LifterLMS nebo LearnPress obvykle fungují jako plugin na WordPressu.

12. Založ si YouTube kanál

Českej HonzaZdroj: youtube.com

YouTube je extrémně populární služba s miliony aktivních uživatelů, takže má smysl začít monetizovat jeho obrovskou návštěvnost vytvářením kvalitního obsahu.

Podmínky pro vstup do partnerského programu YouTube

Abys ale mohl na YouTube začít vydělávat peníze, musíš být členem partnerského programu YouTube Partner Program. K tomu potřebuješ splňovat tyhle podmínky:

 1. mít na svém kanálu více než 4,000 shlédnutých hodin za posledních 12 měsíců,
 2. mít víc jak 1,000 odběratelů.

Splnit tyhle podmínky mi na kanálu Českej Honza zabralo asi 6 měsíců, ale myslím si, že hlavním důvodem je poměrně úzká profilace, protože je celý obsah v češtině a z velké části zaměřený na technologické novinky.

Jakmile se dostaneš do partnerského programu, můžeš začít vydělávat peníze tím, že necháš YouTube, aby do tvých videí umísťoval placenou reklamu.

Druhým způsobem je placené členství, kdy ti odběratelé můžou dávat příspěvky za speciální obsah.

YouTube Membership

Každopádně se připrav na to, že provozovat YouTube kanál je časově dost náročné. Pro začátek bys měl vydávat alespoň jedno video týdně s délkou do 10 minut.

13. Nech si platit od fanoušků na Patreonu

Poslední z nápadů jak si přivydělat je nechat si platit od svých fanoušků. To ale samozřejmě předpokládá, že už máš docela slušnou uživatelskou základnu.

Patreon je docela populární služba a možná i průkopník v téhle oblasti, takže asi není důvod si na něm nezaložit účet, vymyslet zajímavou nabídku a nechat se překvapit, kolik lidí se rozhodne tě finančně podporovat.

Závěr

Můžeš začít s vedlejšákem a časem z něj vytvořit plnohodnotný online byznys, zvlášť pokud využiješ všechny synergie, které najdeš mezi jednotlivými způsoby, jak si na internetu přivydělat.

Pokud se chceš o tomhle tématu dozvědět víc, rád ti předám další osobní zkušenosti, takže se nestyď a napiš mi.